کابینت ام دی اف در کرج

کابینت ام دی اف یکی از متنوع ترین انواع کابینت از نظر طرح و رنگ می باشد کابینت ام دی اف دارای قیمت مناسب تری نسبت به کابینت هایگلاس و ممبران است .

مجموعه اکسین چوب یکی از بهترین مجموعه های تولید کابینت ام دی اف در کرج می باشد.

در این مقاله میخواهیم در خصوص کابینت ام دی اف که چگونه ساخته میشود و چه ویژگی هایی دارد و مزایا و معایبش توضیح دهیم

در ادامه سرفصل آنچه خواهیم گفت را شرح میدهیم :

 • کابینت ام دی اف چیست؟
 • کاربرد ورق های ام دی اف
 • مزایا کابینت ام دی اف چیست ؟
 • معایب کابینت ام دی اف چیست؟
 • رنگ بندی کابینت ام دی اف ؟
 • قیمت کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف چیست؟

کابینت ام دی اف از مغزی ام دی اف و روکش ملامینه ساخته شده است که در برابر رطوبت یک مقاومت نسبی دارد در صورتی که روکش آن آسیب ببیند در برابر پوسیدگی  رطویت مصون نمی باشد و اگر آب در آن نفوذ کند بعد از ۲ تا ۵ روز می پوسد.

در کابینت های ام دی اف جنس اصلی بدنه یا اصطلاحا اسکلت آن نیز از ام دی اف است  در کابینت های ام دی اف تمام بدنه کابینت یعنی درب،تاج و پاخور همگی آن از ام دی اف هست و تنها جایی که در کابینت های ام دی اف از ام دی اف نمی باشد روکش رویه جزیره ها است که معمولا از سنگ های طبیعی استفاده می کنند یا از صفحات کورین که دارای زیبایی می باشند استفاده می کنیم.

اکنون میخواهیم بدانیم خود ورق ام در اف چیست ؟

ام دی اف از فیبر چوب ساخته میشود که ترکیبی از تکه های کوچک چوب نرم و سخت ساخته شده است در حقیقت هر ورق ام دی اف با توجه به اسمش که مخفف عبارت Medium Density Fibreboard به معنای تخته فیبر با چگالی متوسط می باشد.

همانطور که گفتیم این ترکیب تکه های کوچک چوب نرم و سخت چگونه تیدیل به تخته فیبر میشوند ؟ با موم و یا رزین ترکیب میشوند سپس پرس میشوند به این طور تخته فیبر بدست می آید.

و مقصود از چگالی متوسط میزان فیبر موجود در هر متر مکعب می باشد یعنی چیزی در حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم در صورتی که چگالی از این مقدار بالاتر یا پایین تر باشد نام این تخته ها فرق خواهد کرد.

برای مثال اگه از خرده های چوب تخته فیبر ساخته شود به آن نئوپان می گویند که هم دارای قیمت کمتری از ام دی اف می باشد هم این که مقاومت کمتری را نیز دارد ودارای چگالی کمتری نیز هست که برابر ۱۶۰ تا ۴۵۰ کیلوگرم در هر متر مکعب می باشد.

اگر چگالی بیشتری داشته باشد و اصطلاحا متراکم تر باشد  اچ دی اف نام دارد که برای تهیه آن از گرما و فشار بیشتر بهره میگیرند اما از رزین و چسب استفاده نمی کنند و چگالی آن برابر با ۸۰۰ تا ۱۰۴۰کیلوگرم در مترمکعب می باشد .

کاربرد ورق های ام دی اف

ورق های ام دی اف کاربرد های بسیار زیادی دارند و فقط برای تهیه و ساخت کابینت به کار نمی روند برای ساخت تخت خواب و انواع کمد ها، میز نهارخوری، میز مطالعه، میز های آرایشی، میزتلویزیون و … استفاده میشود پس بسیار پرکاربرد است حتی در کابینت هایگلاس هم در بدنه کابینت از ورق های ام دی اف استفاده می کنند به این علت که بدنه کابینت در دید نمی باشد و می توان از ام دی اف معمولی استفاده کرد.

درادامه به بیان مزایا و معایب کابینت های ام دی اف می پردازیم.

مزایا کابینت ام دی اف چیست ؟

 • تمیز کردن انواع کابینت های ام دی اف راحت می باشد زیرا که سطح صاف و صیقلی دارند تنها با استفاده از یک دستمال می توان آن هارا تمیز کرد.
 • مقاومت بالایی دارند کابینت های ام دی اف دارای مقاومت بالایی می باشند زیرا که در تمام قسمت های آن همانطور که گفنه شده است از ورق های ام دی اف استفاده می کنند بنابراین می توانید وسیله هایی که دارای وزن های متفاوت می باشند بر روی آن بگذارید بدون آن که نگران باشید کابینت ها آسیب ببنند و یا این که دچار خمیدگی بشوند.
 • کابینت های ام دی اف به دلیل نرمی بافتی که دارند مناسب برای ابزار خوردن هستند و این کار درخور کابینت هایی نظیر کابینت ممبران و هایگلاس می باشد اگرچه این نکته که بافت نرمی دارند تنها مزیت محسوب نمی شود از طرفی ایراد نیز هست زیرا که اگر چند بار در یک ناحیه ابزار خورده شود و یا نواحی که پیچ خورده می شوند باعث لق شدن ابزار ها میشود.
 • یکی از مزیت های کابینت ام دی اف سطح صاف آن است که براساس سلیقه مورد پسند مشتریان قرار میگیرد.
 • قیمت مناسب از دیگر مزیت های کابینت های ام دی اف می باشد به طور کل کابینت های ام دی اف و انواع آن جزو کابینت های قیمت مناسب در مقایسه با کابینت های تمام چوب می باشند.
 • کابینت های ام دی اف دارای دوام بالایی هستند و حتی اگر دچار آسیب بشوند به دلیل تنوع رنگ که دارند به راحتی می توان روکشی همانند آن چه که اکنون مشتری از آن استفاده می کند را پیدا کرد .
 • کابینت های ام دی اف جزو کابینت هایی می باشد که دارای ظاهر زیبایی از دید اکثر مشتریان می باشد علاوه بر این که از قیمت خوب و مناسبی نیز برخوردار است و این نکات باعث این شده است که جزو پرفروش ترین ها بشود و همچنین دارای رنگ بندی و طرح بسیار متنوعی نیز می باشند .
 • ورق های ام دی اف چون از خرده های چوب ساخته میشوند از نظر محیط زیست بسیار مناسب می باشند چون به گونه ای کار حفاظت محیط زیست و عمل بازیافت را انجام میدهند .
 • به دلیل وجود مواد چسب و رزینی موجود در ورق های ام دی اف، کابینت ام دی اف در برابر آفاتی همچون موریانه محافظت می شود .
 • کابینت ها ی ام دی اف به دلیل این که خود ورق های ام دی اف در مقابل سرما و گرما دچار انقباض و انبساط نمیشوند در برابر این معضلات محفوظ هستند .

اطلاعات بیشتر

معتبرترین نمایندگی فروش تخت تاشو کم جا در کرج 

معایب کابینت ام دی اف چیست؟

 • یکی از معایب که کابینت های ام دی اف دارند در خصوص محیط زیست است زیرا که هنگام تولید این کابینت ها گاز فرمالدهید آزاد میشود که برای سلامت انسان ها نیز مضر است اگرچه بعد از این که این مرحله تولید تمام شود رد و اثری ازآن باقی نمیماند .
 • اگر کابینت های ام دی اف در برابر آب قرار بگیرند دچار پوسیدگی میشوند که این پوسیدگی به شکل متورم شدن سطح چوب خودش را نشان میدهد .
 • مواد رزینی و چسب که در آن استفاده شده است سبب اسیب رساندن به ویژه به کودکان میشود.
 • در صورتی که کابینت ام دی اف دچار شکستگی بشود ترمیم دشوارتر از کابینت های چوبی می باشد .
 • ویژگی منفی دیگری که کابینتهای ام دی اف دارند که قبلا هم به آن اشاره شد نرم بودن بافت آن است اگرچه باعث میشود ابزار زدن به آن راحت باشد اما از طرفی باعث میشود که پیچ ها در آن شل و هرز بشوند.
 • باید از کابینت های ام دی اف در برابر گرما و حرارت محافظت کنید زیرا که اگر در برابر گرما قراربگیرند ممکن است روی روکش های آن حباب ایجاد شود و به وینل آن ها اسیب برسد و همچنین ممکن است دچار تغییر رنگ بشوند و هاله های زرد رنگ در سطح آن به وجود بیاید.

رنگ بندی کابینت ام دی اف به چه شکل انجام میشود ؟

رنگ بندی کابینت ام دی اف و به طور کلی انتخاب رنگ برای کابینت های آشپزخانه یکی از نکات مهم در طراحی دکوراسیون یک منزل می باشد شما با انتخاب تناژ رنگ ها انتخاب میکنید که سبک محیط

آسپزخانه شما آرام بخش باشد و یا ایجاد شور و اشتیاق کند و نشان میدهد که میخواهید که از آشپزخانه محلی برای اجتماع دیگر افراد اخانواده درست کنید و یا این که تنها به دنبال تهیه غذا در آن مکان هستید .

برای این که بخواهید رنگ کابینت آشپزخانه خود را انتخاب کنید ما به شما توصیه می کنیم که این نکات را پیش از خرید رعایت کنید تا بعد دچار پشیمانی نشوید :

 1. اگر نظافت و تمیز دیده شدن محیط آشپزخانه برای شما مهم است پس از رنگی استفاده کنیدکه کثیفی و لکه ها را نشان ندهد .
 2. اگر آشپزخانه ای دارید که کوچک است و یا این که نورگیر نیست اصلا از رنگ های تیره استفاده نکنید و از رنگ های روشنی مانند کرم و یا سفید استفاده کنید .

طراحی آشپزخانه شما میتواند تلفیقی از رنگ های گرم و رنگ های خنثی باهم باشد به این صورت که می توانبد از رنگ خنثی سفید برای طراحی اصلی کابینت های خود استفاده کنیپ از طرفی سایر المان های آشپرخانه را به رنگ های گرمی همچون قهوه ای و رنگ چوب در بیاورید به این صورت که پرده ها و رنگ کفپوش رنگ چوب باشد و همچنین استفاده از گیاهان نیز باعث ایجاد حس خوب و انرژی مثبت در محیط آشپزخانه میشود همانند عکس زیر :

کابینت ام دی اف در کرج

 

    کابینت ام دی اف با ترکیب رنگ خنثی و گرم

این بار میخواهیم از ترکیب رنگ های سرد و گرم در کنار هم صحبت کنیم به این شکل که رنگ گرمی مانند قهوه ای را برای کابینت ها در نظر بگیریم اما برای رنگ دیوار پوش ها از رنگ سردی همچون خاکستری بهره بگیریم همچنین باز هم میتوانیم از رنگ های خنثی دیگری همچون رنگ مشکی استفاده کنیم برای استفاده لوازم آشپزخانه .

باید در انتخاب رنگ ها دقت بسیار بالای داشته باشیم به این شکل که بالانس و هارمونی زیبایی بین رنگ ها و المان های موجود در آشپزخانه برقرار شود.

کابینت ام دی اف در کرج

 

            طراحی کابینت ام دی اف با ترکیب رنگ های سرد و گرم

 

یکی دیگر از زیباترین ترکیب رنگ ها برای ساخت کابینت ها آشپزخانه ترکیب رنگ معروف سفید و سیاه می باشد ترکیب یک رنگ خنثی مانند سفید و یک رنگ تیره مانند مشکی باعث جذابیت می شود که البته در کنار این ترکیب رنگ باید از وسایل دیگری مانند گلدان و یا ظروفی با رنگ گرم استفاده کنید برای تزئینات آشپزخانه در نتیجه این ترکیب رنگ با استفاده از وسایل دیگری که گفته شد بیشتر به چشم می آید.

کابینت ام دی اف در کرج

 

           کابینت ام دی اف با ترکیب رنگ سفید و سیاه

 

بهترین رنگ برای کابینت ام دی اف که در ایران هم طبق نظرسنجی های انجام شده مشخص شده است رنگ سفید است .

علت انتخاب این رنگ این است که رنگ های روشن محیط را بزرگ تر و دلبازتر نشان میدهند به ویژه مناسب هست برای آشپزخانه هایی یا مساحت کم البته اگر کابینت روشن وبراق را انتخاب کنید انعکاس نور بیشتر انجام میشود و این که محیط را یزرگتر و پر نورترنشان میدهد .

رنگ خاکستری نیز در چند سال اخیر بسیار پر فروش شده که یک رنگ کاملا خنثی می باشد که با ترکیب عناصر و رنگ های دیگر میتواند محیط زیبا و گیرا را به وجود آورد .

قیمت کابینت ام دی اف چگونه تعیین میشود ؟

هنگامی که میخواهید قیمت کابینت ام دی اف را تعیین کنید معمولا کابینت ساز ها تنها به شما یک قیمت متری میدهند و معمولا تعیین نمی کنند که دقیقا از جه متریالی استفاده میکنند

برای این که بتوانید هم به طور صحیح و مناسب قیمت بگیرید و همین این که در نهایت کابینت ام دی اف مورد نظرتان همانی باشد که میخواهید ما به شما این توصیه هایی را خواهیم کرد :

 1. ابتدا از طراح کابینت خود بخواهید که حتما عکسی از نمونه کارهایش به شما نشان دهد.
 2. در مرحله بعد تصویر ایده آلی که در مورد طراحی کابینت های خود دارید را تهیه کنید حتی یک عکس ساده نیز مناسب هست که کاملا طراح و کابینت ساز متوجه شود که چه چیزی مد نظر شماست .
 3. نوع یراق الات و درجه کیفیت آن ها را مشخص کنید به یاد داشته باشید که کابینت های ام دی اف کابینت های با دوامی هستند اگر یراق الات و لولاهای مناسب را انتخاب کنید تا چندین سال بدون مشکل میتوانید از آنها استفاده کنید
 4. متریال کابینت را از ابتدا مشخص کنید .
 5. از مجموعه های مختلف قیمت نهایی آنچه که قرار است آشپزخانه شما به آن تبدیل شود را بپرسید و تنها قیمت متری را سوال نکنید.

در نهایت برای این بخش باید بگوییم که قیمت کابینت ام دی اف به عوامل زیر بستگی دارد:

 • طرحی که انتخاب میکنید سفارشی باشد یا آماده باشد قطعا طرح های سفارشی قیمت بیشتری دارند.
 • نوع و جنس بدنه از چه چیزی باشد .
 • یراق آلات خارجی باشند و یا ایرانی و در چه حدودی دارای کیفیت باشند .
 • با توجه به این که آشپزخانه قابلیت داشتن جزیره را دارا باشد باید انتخاب کنید که از چه جنسی برای صفحه روکش انتخاب شود .
 • و در نهایت هزینه های در مورد نصب می ماند که با توجه به مجموعه انتخابی تعیین میشود .

کابینت در ویکی پدیا 

پانوشت: کابینت ام دی اف، کابینت ام دی اف در کرج، بهترین کابینت ام دی اف در کرج، مزایا کابینت ام دی اف در کرج، معایب کابینت ام دی اف در کرج

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 9 =