کابینت ام دی اف از پرطرفدارترین کابینت در بازار است. این نوع کابینت نه تنها در ایران بلکه در جهان از استقبال زیادی برخوردار است. این نوع کابینت جایگزین کابینت های دمده و فلزی شده است. اما کابینت ام دی اف به چه کابینتی گفته میشود؟ چرا این نوع کابینت در سطح جهان از محبوبیت زیادی برخوردار است؟
ام دی اف از واژه های لاتین به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط است.

حتما بخوانید: در مورد کابینت ام دی اف چه میدانید؟

معنی و تفسیر ام دی اف چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد ام دی اف در سطح جهان مورد استقبال قرار گرفته. ام دی اف mdf مخفف کلمه Medium Density Fibreboard به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط است، که نوعی فرآورده چوبی محسوب می‌شود و در وسایلی مانند سرویس خواب و کابینت آشپزخانه به کار برده می‌شود. در واقع ترکیبی از تکه‌های ریز چوب نرم و چوب سخت هستند. این ترکیب با مقداری رزین و موم مخلوط شده و در معرض گرما به هم فشرده می‌شود پرس می‌شوند تا تخته فیبر بدست آید. اما منظور از تخته فیبر با چگالی متوسط چیست؟ تخته فیبر با چگالی پایین، معمولا «خرده چوب particle board نامیده می‌شود که ما آن را با نام نئوپان می‌شناسیم. نئوپان یا همان خرده چوب حتی از ذره‌های کوچکتری نسبت به ذره‌های چوب ام دی اف ساخته می‌شود و حتی می‌توان از خاک اره نیز در ساخت و تولید آن بهره برد. همین امر نیز باعث می‌شود که نئوپان گران نبوده و البته نسبت به ام دی اف ضعیف‌تر نیز باشد.

اما در کنار تخته فیبرهای با تراکم پایین یا همان نئوپان و تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف،‌ نوعی فراورده چوبی به نام تخته چوب متراکم یا با تراکم بالا high density fibreboard نیز وجود دارد که از آن با عنوان اچ دی اف یا تخته سخت – Hardboard نیز یاد می‌شود. برای ساخت اچ دی اف، نسبت به ام دی اف و نئوپان میزان گرما و پرس بیشتری مورد نیاز است. اما در عوض معمولاً نیازی به مواد چسبی وجود ندارد. اچ دی اف ها معمولاً مقاومت بالایی دارند، اما تولید آن‌ها می‌تواند با قیمت بالا تمام شود. به این ترتیب می‌توان گفت که منظور از چگالی متوسط در mdf چیست و با نگاه کردن به این اعداد که بیانگر چگالی سه نوع تخته فیبر اشاره شده در بالا هستند، می‌توان به طور کامل نسبت آن را درک کرد:

کابینت ام دی اف در کرج

بیشتر بخوانید: در مورد تاریخچه کابینت سازی چه میدانید؟

ورقه های ام دی اف معمولا در چه ابعادی هستند؟

کارخانه های ایرانی و خارجی ام دی اف را در ابعاد استانداردی میبرند. این ابعاد عبارتند:
۴۱۰×۱۸۳
۳۶۶×۱۸۳
۲۴۴×۱۸۳
۲۴۴×۱۲۲

پانوشت: کابینت ام دی اف در کرج, بهترین کابینت ام دی اف در کرج, کابینت ام دی اف خوب در کرج, ارزان ترین کابینت ام دی اف در کرج, قیمت روز کابینت ام دی اف در کرج, هزینه کابینت ام دی اف در کرج 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفده =